Silnik

Kable wysokiego napięcia

2 minuty czytania

Podstawowym założeniem działania systemu zapłonowego jest przenoszenie wysokiego napięcia z cewki do świecy zapłonowej. Napięcie to przenoszone jest przez kable wysokiego napięcia, które ma ogromne znaczenie dla działania całego układu.

Kable wysokiego napięcia pracują w skrajnie ciężkich warunkach, przede wszystkim mowa o temperaturach. Dodatkowo, stale są narażone na wpływ olejów, smarów, brudu i zanieczyszczeń. Nic więc dziwnego, że częstą diagnozą przy problemach z zapłonem są właśnie przewody zapłonowe. Mechanicy uznają kłopoty z odpalaniem samochodu, nierówną pracę silnika, szarpanie, gaśnięcie etc. za winę przewodów. Jednak często te usterki mają swe źródło w jeszcze innych podzespołach.

W przypadku kabli WN bardzo ważna jest jakość materiałów, z których są wykonane. Prąd, który jest przesyłany charakteryzuje się bardzo wysokim napięciem i wybiera zawsze najkrótszy odcinek pomiędzy poszczególnymi punktami. Ważne są więc osłony przewodu, jak i osłony terminali. Najpopularniejszym obecnie materiałem do produkcji osłon jest silikon, który ma znakomite właściwości izolacyjne nawet w ekstremalnych temperaturach. Silikon sprawia, że prąd przepływa bezstratnie, a ryzyko przebicia zmniejsza się do minimum.

Należy jednak pamiętać, że jeśli zaniedbujemy pozostałe części układu zapłonowego, nawet najlepszej jakości przewody zapłonowe nam nie pomogą. Przykładowo, wypalone lub nadmiernie zużyte świece zapłonowe wymaga większego pradu aby iskra mogła przeskoczyć, co w dłuższej perspektywie może spowodować wypalenie osłon przewodu i jego przebicie. Szczególną uwagę powinni do tego przyłożyć użytkownicy aut z instalacją LPG. I wspomniane przez nas wyżej usterki mogą być właśnie skutkiem nie zużytych przewodów zapłonowych, a nierówną pracą instalacji LPG.

W przypadku kabli wysokiego napięcia bardzo ważny jest tez montaż. Jeśli robimy to samodzielnie, pamiętajmy o specjalnych szczypcach, które uniemożliwiają uszkodzenie terminalu lub świecy. Poza tym, całość powinna zostać zamontowana dokładnie, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia izolatora mogą w przyszłości spowodować nieszczelności osłon kabli wysokiego napięcia, i co za tym idzie – wypalenie ścieżki na izolatorze świecy i wewnątrz osłony. Jeśli dotyczy nas ten przypadek jedynym wyjściem jest wymiana kabli na nowe.

Powiązane artykuły
Silnik

Jak działa sonda lambda w samochodzie i jak rozpoznać jej awarię?

2 minuty czytania
Sonda lambda umieszczana w samochodach jest to czujnik, który mierzy zawartość tlenu w spalinach. Wysyła ona sygnał do sterownika silnika, który z…
Silnik

Pasek klinowy. Czynniki wpływające na jego żywotność i funkcjonowanie

2 minuty czytania
Choć budowa i zasada działania paska klinowego są niewiarygodnie proste, bez wątpienia należy on do najważniejszych części silnika samochodowego. Początkowo jego rola…
Silnik

Przepustnica powietrza - co to jest? Jakie są objawy awarii? Jak ją samodzielnie wymienić?

2 minuty czytania
Ile osób wsiadając do samochodu zastanawia się nad tym, jak dokładnie działa silnik oraz jakie procesy muszą nastąpić, aby wprawić w ruch…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *