Filtry

Dlaczego należy wymieniać filtr oleju silnikowego?

2 minuty czytania

Każdy kierowca doskonale wie, że okresowa wymiana oleju to jego obowiązek, którego zaniedbanie może skończyć się przykrą awarią silnika, która niestety wygeneruje bardzo wysokie koszty naprawy. Warto pamiętać, że oprócz samego oleju powinniśmy wymienić również filtr. Filtr oleju samochodowego to kluczowy element tego układu. Dlaczego jego okresowa wymiana jest tak ważna?

Filtr oleju silnikowego – co to jest i do czego służy?

Rolą oleju silnikowego jest smarowanie wszystkich ruchomych elementów jednostki napędowej naszego pojazdu. Bez oleju silnik ulega całkowitemu zniszczeniu nawet po kilku minutach. Najczęściej w takich wypadkach dochodzi do zatarcia silnika i zablokowania tłoków w cylindrze. Warto wspomnieć, że jeśli do takiej sytuacji dojdzie podczas jazdy może to być dla nas bardzo niebezpieczne.

Zadaniem filtra oleju silnikowego jest wyłapywanie z niego wszelkich zanieczyszczeń. Mimo, że olej wymieniany jest okresowo, to mogą się w nim znaleźć różnego rodzaju zabrudzenia i zanieczyszczenia. Od nalotów, przez zużyte elementy silnika po ciała obce, które różnymi drogami mogą dostać się do układu smarowania. Nawet najdrobniejsze zabrudzenie, często znacznie mniejsze niż ziarnko piasku może doprowadzić do uszkodzenia naszego silnika. Aby temu zapobiec potrzebny jest filtr, przez który przepompowywany jest olej. Takie rozwiązanie chroni nasz silnik przed różnego rodzaju szkodliwymi zabrudzeniami.

filtr oleju silnikowego
Filtr oleju silnikowego

Jak często wymieniać filtr oleju?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Filtr oleju należy wymieniać przy każdej wymianie oleju. Żywotność oleju oraz filtra jest do siebie bardzo zbliżona, a co za tym idzie nie warto oszczędzać i wykonywać tylko połowę obowiązkowej czynności serwisowej naszego pojazdu. Filtr oleju po tym czasie posiada w sobie już na tyle zabrudzeń i zanieczyszczeń, że jego pozostawienie w układzie nie ma sensu. Warto tutaj również wspomnieć, że jeśli ilość zabrudzeń lub gęstość oleju jest zbyt duża dla danego filtra to może dojść do spadku ciśnienia w układzie, a w efekcie to zatarcia silnika. Warto więc pamiętać o tym, by oba te elementy wymieniać w tym samym czasie.

Gdzie znajduje się filtr oleju?

W większości przypadków on zamieszczony dość nisko w komorze silnika. Jest to element wkręcany bezpośrednio do bloku silnika. Jego kształt jest na tyle charakterystyczny, że nie powinniśmy mieć problemów z jego odnalezieniem. Warto wspomnieć również, że często do jego odkręcenia potrzebny jest specjalny klucz, który jest bardzo przydatny szczególnie w samochodach, w których przestrzeń pod maską jest mocno ograniczona.

Powiązane artykuły
Filtry

Wymiana filtra kabinowego

2 minuty czytania
Wielu kierowców interpretuje takie objawy jak zaparowane szyby, niewydajny układ klimatyzacji, czy brzydki zapach jako usterki układu klimatyzacji. Tymczasem, mimo napełnienia i…
Filtry

Filtry paliwa

2 minuty czytania
Filtry paliwa to część, która odpowiada w aucie za czyszczenie zanieczyszczonego paliwa. Wśród filtrów paliwa rozróżniamy trzy główne typy: filtry przewodowe do…
Filtry

Filtry powietrza

1 minuty czytania
Filtr powietrza jest potrzebny do poprawnej pracy jednostki napędowej auta, dlatego też mówi się o nim jak o jednym z najważniejszych filtrów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *