Silnik

Cewka zapłonowa

1 minuty czytania

Cewka zapłonowa to jeden z wielu elementów układu zapłonowego samochodu. Choć jej rola bywa niedoceniana, pełni szereg funkcji umożliwiających użytkownikowi sprawny i bezproblemowy zapłon. Jakie to funkcje? Jak działa cewka zapłonowa? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim tekstem.

Cewka zapłonowa o nic innego, a tzw. transformator impulsowy należący do bateryjnego układu zapłonowego jednostek spalinowych. Pierwotne uzwojenie transformatora ma zazwyczaj kilkadziesiąt zwojów, z kolei uzwojenie wtórne – kilka tysięcy zwojów.

Uzwojenie pierwotne jest cyklicznie rozłączane w określonych momentach pracy silnika, co jest sterowane przez przerywacz mechaniczny bądź elektroniczny. Gdy uzwojenie pierwotne jest rozłączane, następuje skok napięcia na uzwojeniu wtórnym i generowany jest pojedynczy impuls napięciowy. Efektem tego jest… iskra na świecy zapłonowej. Z tego powodu, silniki takie nazywane są w terminologii motoryzacyjnej silnikami o zapłonie iskrowym.

Cewka zapłonowa wykorzystuje prąd niskiego napięcia 12V, zamieniając je na prąd wysokiego napięcia – 15-20 tysięcy V. Część ta jest stosunkowo delikatnym elementem, wrażliwym na czynniki takie jak błędy w trakcie montażu czy wilgoć. Poza tym, może ona zepsuć się samoistnie, co nie oznacza, że nie bez naszej winy. Kierowcy bowiem bardzo często nie wymieniają regularnie świec zapłonowych i przewodów wysokiego napięcia, co może okazać się brzemienne w skutkach.

Trzeba bowiem pamiętać, że przeciążenia i utrudnienia w przeskoku iskry na elektrodach świec zapłonowych powoduje też obciążenie cewki zapłonowej, a w perspektywie długoterminowej – do jej uszkodzenia. W większości aut, producenci montują pojedynczą cewkę zapłonową, natomiast w innych – jedna cewka jest przypisana do dwóch bądź jednego cylindra, ich ilość jest więc różna.

Należy pamiętać, że tylko wybór markowej cewki zapłonowej zapewni nam bezproblemową i długą eksploatację. Cewki do większości modeli samochodów znajdziemy w dobrze zaopatrzonych sklepach motoryzacyjnych.

Powiązane artykuły
Silnik

Jak działa sonda lambda w samochodzie i jak rozpoznać jej awarię?

2 minuty czytania
Sonda lambda umieszczana w samochodach jest to czujnik, który mierzy zawartość tlenu w spalinach. Wysyła ona sygnał do sterownika silnika, który z…
Silnik

Pasek klinowy. Czynniki wpływające na jego żywotność i funkcjonowanie

2 minuty czytania
Choć budowa i zasada działania paska klinowego są niewiarygodnie proste, bez wątpienia należy on do najważniejszych części silnika samochodowego. Początkowo jego rola…
Silnik

Przepustnica powietrza - co to jest? Jakie są objawy awarii? Jak ją samodzielnie wymienić?

2 minuty czytania
Ile osób wsiadając do samochodu zastanawia się nad tym, jak dokładnie działa silnik oraz jakie procesy muszą nastąpić, aby wprawić w ruch…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *