Układ chłodzenia

Chłodnica klimatyzacji

1 minuty czytania

Chłodnica klimatyzacji, zwana również skraplaczem lub kondenserem, jest częścią podatną na usterki. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu lokalizacji skraplacza. Dzisiaj przyjrzymy się tej części i omówimy najczęstsze awarie.

Chłodnica to najbardziej narażona na awarie część układu klimatyzacji. W Polsce otwiera się coraz więcej serwisów klimatyzacji, jednak należy pamiętać, że serwisowanie układu to nie tylko nabicie czynnika, ale szereg innych czynności.

Podstawową usterką chłodnicy klimatyzacji jest nieszczelność. Największym wrogiem skraplacza jest zaś korozja. Wszystko bowiem bierze się z materiału, z jakiego jest wykonany, a mianowicie – aluminium. Aluminium to tworzywo, które bardzo łatwo się utlenia, a połączenie soli i wilgoci bywa dla niego zabójcze. Taka mieszanka doprowadza do korozji elektrochemicznej, która w bardzo krótkim czasie doprowadza chłodnicę do rozszczelnień. Dotyczy to nie tylko skraplacza, ale także i innych komponentów systemu klimatyzacji, dlatego, że nieszczelna chłodnica oznacza także wycieki oleju smarującego kompresor.

Jest to tym bardziej niebezpieczne, jeśli posiadamy samochód ze sprężarkami o zmiennej wydajności, które wymagają stałego smarowania. W takim wypadku możemy zatrzeć sprężarkę nawet wtedy, gdy nie włączymy klimatyzacji. Sprawę komplikuje fakt, że dla przeciętnego użytkownika rozpoznanie, czy w systemie jest czynnik, czy go nie ma, jest bardzo trudne. Suma sumarum, możliwe, że do wymiany mieć będziemy także sprężarkę, która do tanich nie należy.

Jeśli zdecydujemy się na wymianę skraplacza, warto wymienić także osuszacz. Powinno się to zrobić szczególnie jeśli układ klimatyzacji w naszym samochodzie był nieszczelny. W takim wypadku bardzo możliwe bowiem, że osuszacz zatracił zdolności higroskopijne, i system nie będzie chroniony przed wilgocią.

Jeśli dokonamy wymiany poszczególnych części układu klimatyzacji, należy sprawdzić szczelność całego systemu. W tym celu korzystamy z azotu, a następnie uzupełniamy płyn chłodzący i olej. Teraz możemy wykonać specjalny test. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy cieszyć się chłodem w kabinie w nawet najbardziej upalny, letni dzień.

Powiązane artykuły
Układ chłodzenia

Termostat – Czy pamiętasz o jego istnieniu?

2 minuty czytania
Termostat stanowi niewielką część układu chłodzenia, o której większość kierowców bardzo łatwo zapomina. Jest to jednak bardzo istotny podzespół, a pomijanie go…
Układ chłodzenia

Termostaty

1 minuty czytania
Termostat to część układu chłodzenia, występująca w tłokowym silniku spalinowym, która w zależności od temperatury cieczy chłodzącej kieruje jej strumień do tzw….
Układ chłodzenia

Pompy wody

2 minuty czytania
Pompy wody to jeden z najważniejszych elementów układu chłodzenia w samochodzie. Jaka jest rola pompy wody? Jak ona pracuje? Przede wszystkim należy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *