Filtry paliwa to część, która odpowiada w aucie za czyszczenie zanieczyszczonego paliwa. Wśród filtrów paliwa rozróżniamy trzy główne typy: filtry przewodowe do silników gaźnikowych, filtry Jetronic do silników z wtryskiem benzyny oraz filtry paliwa do silników Diesla.
Na wstępie należy powiedzieć, dlaczego korzystamy z filtrów paliwa. Mianowicie, paliwa podczas procesu produkcji, transportu czy magazynowania często ulegają zanieczyszczeniu. Poza tym, cząstki i woda obecne w powietrzu mogą dostać się do paliwa, poprzez odpowietrznik zbiornika. Tutaj właśnie zaczyna się rola filtra paliwa – chroni on delikatne komponenty samochodowych układów zasilania przed zanieczyszczeniem.
Ile wynosi okres wymiany filtra paliwa? Nie można tutaj wymienić jednoznacznej wartości, ze względu na to, iż każdy przypadek rządzi się własnymi prawami. Zwykle mówi się o wymianie po osiągnięciu danego przebiegu, od 30 tys. do 100 tys. km. Inna sytuacja ma się z silnikiem diesla, bowiem eksperci zalecają wymianę filtra paliwa przed każdym sezonem zimowym.
Wbrew pozorom jest do dosyć ważna kwestia, albowiem olej napędowy miewa tendencje do mętnienia i zwiększania swojej lepkości im temperatura atmosferyczna jest niższa. Dodatkowo, poniżej pewnej temperatury wydziela się parafina. Z tego też powodu filtry do diesla są wyposażone w odstojnik, w którym zbierają się woda i zanieczyszczone fragmenty oleju napędowego. Przez to zaleca się je wymieniać częściej niż np. w przypadku zwykłych „benzyniaków”.
Wielu kierowców zadaje pytania czy wymiana filtra paliwa jest czynnością, którą możemy dokonać samodzielnie. Odpowiedź jest pozytywna, bowiem w większości przypadków jest to bardzo proste. Zwykle należy tylko odkręcić dwie opaski ściskające przewody, wyjąć stary filtr i założyć nowy. Musimy jednak być wyczuleni, bowiem czasem można natrafić na trudności, takie jak m.in. skorodowane połączenia bądź problemy z odkręceniem opasek. Ponadto należy pamiętać, że część silników wysokoprężnych wymaga odpowietrzania, i po wymianie filtra paliwa musimy ręczną pompką napompować paliwo.