Zawieszenie

Stabilizator zawieszenia – co warto o nim wiedzieć?

2 minuty czytania

Stabilizator to jeden z niepozornych elementów zawieszenia, którego rola jest nie do przecenienia.. Element ten nie jest skomplikowany. Jest to pręt, który cechuje się sprężystością. Dzięki swoim właściwościom oraz odpowiedniemu montażowi gwarantuje on stabilność poszczególnych elementów zawieszenia. Tym samym odpowiada on również za stabilność całego zawieszenia oraz odpowiednią przyczepność kół do jezdni.

Jak działa stabilizator zawieszenie?

Stabilizator zwiększa zawieszenie danej osi o sztywność kątową. Jest to możliwe dzięki przymocowaniu stabilizatora do ruchomych elementów zawieszenia. Stabilizatory są przymocowane bezpośrednio do tych elementów lub też za pomocą specjalnych łączników. Podczas wykonywania zakrętów dochodzi do ruchu, w wyniku którego element jest usztywniany. Kiedy samochód porusza się w linii prostej, a kierowca nie wykonuje żadnych ruchów kierownicą, stabilizator nie działa. Jest to zatem element, któego zadanie jest jasno określone. Więcej na temat działania stabilizatora zawieszenia można się dowiedzieć z poniższego artykułu https://www.autozawieszenie.pl/stabilizator-zawieszenia-zasada-dzialania/.

Konsekwencje niesprawności stabilizatora zawieszenia

Jeżeli stabilizator nie działa prawidłowo, dochodzi do przechyłów pojazdu. Innymi słowy, auto jest niestabilne, a kierowca ma nad nim ograniczone panowanie. Jest to niezwykle niebezpieczne, gdyż nawet przy stosunkowo niskiej prędkości istnieje możliwość, że samochód wypadnie z drogi na zakręcie. Co więcej, całkowita awaria stabilizatora może doprowadzić nawet do przewrócenia pojazdu. Trzeba jednak zaznaczyć, że dochodzi do tego w skrajnych sytuacjach i zazwyczaj przy wysokich prędkościach na ostrych zakrętach. Niemniej jednak, jeżeli pojawia się choćby najmniejszy problem ze stabilizatorem zawieszenia, trzeba natychmiast interweniować.

W tym przypadku interwencja polega zazwyczaj na wymianie elementu. Całe szczęście nie oznacza to zbyt wysokich kosztów. Stabilizatory należą do najtańszych części zawieszenia. Nieco droższa może być sama wymiana, jednak nadal nie są to szczególnie wysokie koszty. Kiedy wymiana stabilizatora jest konieczna? Oczywiście zawsze wtedy, gdy odczuwalna jest niestabilność pojazdu, o czym była już mowa powyżej. Jednak stabilizator wysyła również inne sygnały niesprawności. Przede wszystkim jest to charakterystyczny stukot. Warto jednak podkreślić, że może on oznaczać również inne awarie, dotyczące pozostałych części zawieszenia. O tym, jak zidentyfikować problem ze stabilizatorem lub innym elementem zawieszenia przeczytać można na stronie: www.autozawieszenie.pl

.

Powiązane artykuły
Zawieszenie

Jak działają amortyzatory o zmiennej sile tłumienia?

2 minuty czytania
Jeszcze niedawno decydując się na zakup samochodu musieliśmy podjąć decyzję, czy zależy nam na dynamicznej jeździe i sportowych wrażeniach z prowadzenia, czy…
Zawieszenie

Amortyzatory i ich awarie

2 minuty czytania
Amortyzatory służą do podnoszenia komfortu osób podróżujących, a także do zapewniania stabilnego prowadzenia pojazdu. Amortyzatory wchodzą w skład układu tłumiącego zawieszenia, sprawiając,…
Zawieszenie

Amortyzatory samochodowe. Czym są i jak działają?

2 minuty czytania
Dwa podstawowe typy amortyzatorów stosowanych w samochodach to amortyzatory olejowe i olejowo-gazowe. Podstawową cechą, jaka je od siebie odróżnia, jest budowa komory…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *